Calendar


Calendar

Tzeitel på Församlingshemmet i Kall [Järpen]

Kalls Församling, Kall Kyrkmon 12, Järpen.

Pekkanini på vernissage [Göteborg]

Caféet, Stall 11, Kvibergs marknadsstallar, kl. 18:00.

Flyglar finns dom? – Naoko Sakata [Göteborg]

Hjällbo kyrka, Bergsgårdsgärdet 79, Hjällbo centrum, kl. 18:00.

Lobby Fridays – Elin-Louise Ahlberg [Göteborg]

Gothia Towers, Mässans gata 24, Göteborg, kl. 18:00.

Salamander på Sokrates Taverna [Mölndal]

Sokrates Taverna, Krokslätts parkgata 71, kl. 18:30.

Duo Nuovo på KC och Kulturnatta [Göteborg]

Galleri KC, Erik Dahlbergsgatan 6, kl. 19:00.

Bosnia Express på Sockerbruket [Göteborg]

Sockerbruket Arena, Sockerbruket 23, 41451 Göteborg, kl. 20:00.

Tzeitel på Solheim Pensjonat [Norge]

Solheim Pensjonat, Osloveien 12, Röros, kl. 19:00.

Slabang på Gamlestaden Jazz Festival [Göteborg]

Kafferostare Per Nordby, Korpralsgatan 2, 415 05 Göteborg, kl. 12:00.

Parallel Activity på Holy Moly [Göteborg]

Holy Moly, Andra Långgatan 31 Göteborg, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Axel Sondén & Flyttfåglarna [Lerum]

Tollereds bibliotek, Volrath Bergs väg 14, Tollered, kl. 19:00.

Parallel Activity i Katakomberna [Mölndal]

Katakomberna, Götaforsliden 13 Mölndal, kl. 20:00.

Musik på biblioteket – Petra Haraldson & Camilla Åström [Munkedal]

Hedekas bibliotek, Färgelandavägen 1, 455 41 Hedekas, kl. 18:30.

Anders Hagberg, SOLO [Göteborg]

Brötz, Konstepidemin, kl. 20:00.

Musik på biblioteket – Petra Haraldson & Camilla Åström [Orust]

Henåns bibliotek, HAMNTORGET 18, 473 34 Henån, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Petra Haraldson & Camilla Åström [Ulricehamn]

Ulricehamns stadsbibliotek, Badhusgatan, 523 31 Ulricehamn, kl. 17:00.

Ha-Young Sul spelar Clara Schumann [Mölndal]

Götaforsliden 13, Kvarnbyn, Mölndal, kl. 15:00.

Musik på biblioteket – Kabaré Va' Mé [Lysekil]

Lysekils bibliotek, Kungsgatan 18, 453 33 Lysekil, kl. 14:30.

Musik på biblioteket – Kabaré Va' Mé [Munkedal]

Munkedals bibliotek, Centrumtorget 5, 45580 Munkedal, kl. 10:00.

Musik på biblioteket – Kabaré Va' Mé [Munkedal]

Hedekas bibliotek, Färgelandavägen 1, 455 41 Hedekas, kl. 14:00.

Tzeitels releasekonsert [Göteborg]

Cafe Hängmattan, Göteborg, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Kabaré Va' Mé [Lidköping]

Lidköpings Stadsbibliotek, Skaragatan 8, kl. 10:30.

Musik på biblioteket – Dinn Dinn Bulo [Götene]

Götene kommunbibliotek, Torggatan 4, kl. 15:00.

Tzeitel – releaseturné, Stallet [Stockholm]

Stallet, Stallgatan 7, Stockholm, kl. 19:00.

Lobby Fridays – Sláinte [Göteborg]

Gothia Towers, Mässans gata 24, Göteborg, kl. 18:00.

Beches Brew på Studio HPKSM [Göteborg]

Studio HPKSM - bakfickan, Parkgatan 21, Göteborg, kl. 16:00.

Tzeitel – releaseturné, Spegeln [Gävle]

Spegeln, Norra köpmangatan 11, Gävle, kl. 18:00.

En Vokalist & En Cellist i Skålleruds kyrka [Mellerud]

Skålleruds kyrka, Åsensbruk, Mellerud , kl. 18:00.

En Vokalist & En Cellist – ”I skogens djup” [Dals Långed]

Steneby konsthall, Dals Långed, kl. 18:00.

Mor på Teater Uno

Teater Uno, Esperantoplatsen 7-9, Göteborg, kl. 19:00.

Vier Brillen på Göteborgs Dramatiska Teater [Göteborg]

Stigbergsliden 5 B, Göteborg, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Gethenian Suite [Vänersborg]

Vänersborgs bibliotek, Köpmansgatan 1, kl. 12:00.

Vier Brillen på Verket [Göteborg]

Verket, Lilla Stampgatan 1 A, kl. 15:00.

Musik på biblioteket – Fia Forslund [Göteborg]

Högsbo bibliotek, Axel Dahlströms torg 3, kl. 19:00.

Man Must Sing - Kom inte hit! [Skövde]

GöteborgsOperans Skövdescen, Eric Ugglas plats 1, Skövde , kl. 18:00.

Musik på biblioteket – Axel Sondén & Flyttfåglarna [Sätila]

Sätila bibliotek, Sethelius väg 3, kl. 18:00.

Man Must Sing - Kom inte hit! [Skövde]

GöteborgsOperans Skövdescen, Eric Ugglas plats 1, Skövde , kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Emrik med vänner [Kinna]

Kinna bibliotek, Boråsvägen 42, kl. 15:00.

Musik på biblioteket – Axel Sondén & Flyttfåglarna [Ulricehamn]

Ulricehamns stadsbibliotek, Badhusgatan, kl. 17:00.

Man Must Sing - Kom inte hit! [Skövde]

GöteborgsOperans Skövdescen, Eric Ugglas plats 1, Skövde , kl. 19:00.

Krilja i Aggershus [Östansjö]

Aggershus, Berga skola 349, ÖSTANSJÖ, kl. 19:00.

Salamander i Aggershus [Östansjö]

Aggershus, Berga skola 349, ÖSTANSJÖ, kl. 19:00.

Tzeitel – releaseturné, Backa bygdegård [Forsa]

Backa Bygdegård, Fyhrsvägen 6.

Lunchkonsert med Krilja på Kulturhuset Perrongen [Katrineholm]

Kulturhuset Perrongen, Östermalmsgatan 2, KATRINEHOLM, kl. 13:00.

Salamander i Omnikvariatet [Uppsala]

Omnikvariatet, Dragarbrunnsgatan 53, UPPSALA, kl. 19:00.

Krilja på Stallet [Stockholm]

Stallet, Stallgatan 7, STOCKHOLM, kl. 16:00.

Musik på biblioteket – Sinikka Thörn & Per Johansson [Göteborg]

Askims bibliotek, Askims torg 5, kl. 18:00.

Musik på biblioteket – Emrik med vänner [Lysekil]

Lysekils bibliotek, Kungsgatan 18, kl. 18:30.

Salamander på Bajit Stockholm [Stockholm]

Bajit, STOCKHOLM, kl. 19:00.

Krilja i Kvarterskyrkan på kajen [Hägersten, Stockholm]

Kvarterskyrkan på kajen, Sjövikskajen 36-42, Hägersten, STOCKHOLM, kl. 12:00.

Musik på biblioteket – Håkan Lewin [Sjövik]

Sjöviks bibliotek. Sjöviks stationsväg 3, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Emrik med vänner [Skara]

Skara bibliotek, Prubbatorget 1, kl. 19:00.

Tzeitel – releaseturné, Drömfabriken [Sandviken]

Drömfabriken, Sveavägen 16 C, Sandviken, kl. 19:00.

Tzeitel – releaseturné, Stenhagens kulturcentrum [Uppsala]

Stenhagens kulturcentrum, Herrhagsvägen 8, Uppsala, kl. 12:45.

Marco Rios – Barnens Världsmusik [Stockholm]

Expose förening, Solhagavägen 20, bottenplan, Masmo, Stockholm, kl. 13:00.

Tzeitel på Releaseturne, Lunds klezmerfestival [Lund]

Mejeriet, Stora södergatan 64, Lund.

Musik på biblioteket – Idajjan & Josajjan [Göteborg]

Världslitteraturhuset, Gamlestads torg 11, kl. 15:00.

Beches Brew på Studio HPKSM [Göteborg]

Studio HPKSM - bakfickan, Parkgatan 21, Göteborg, kl. 16:00.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [Göteborg]

Göteborgs stadsteater, Götaplatsen 4 412 56 Göteborg, kl. 11:30.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [Göteborg]

Göteborgs Stadsteater, Götaplatsen 4 412 56 Göteborg, kl. 11:30.

Vier Brillen på Reningsborg Frölunda [Göteborg]

Reningsborg, Reningsverksgatan 1, Västra Frölunda, kl. 19:00.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [Göteborg]

Göteborgs Stadsteater, Götaplatsen 4 412 56 Göteborg, kl. 11:30.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [Göteborg]

Göteborgs Stadsteater, Götaplatsen 4 412 56 Göteborg, kl. 11:30.

Krilja på European Festival of the Night [Korpilombolo]

Medborgarhuset, Medborgarhusvägen 5, KORPILOMBOLO, kl. 19:00.

Salamander på European Festival of the Night [Korpilombolo]

Korpilombolo kyrka, Laestadiusvägen 38, PAJALA, kl. 14:30.

Celso Paco & Dynamo de Luxe på STALLET Folk- & Världsmusik, Stockholm

Stallgatan 7, Stockholm (T) Kungsträdgården, kl. 20:00.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [Borås]

Teaterfoajén, Borås stadsteater, P.A. Halls Terrass 504 56 Borås, kl. 12:00.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [Halmstad]

Halmstads teater, Fredsgatan 5 302 46 Halmstad, kl. 11:30.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [Malmö]

Victoriateatern, SÖDRA FÖRSTADSGATAN 18, 211 43 MALMÖ, kl. 19:30.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [Malmö]

Victoriateatern, SÖDRA FÖRSTADSGATAN 18, 211 43 MALMÖ, kl. 19:30.

Smoke Rings Sisters - a Swingin' Christmas [VARA]

Vara Konserthus Allégatan 49 534 31 VARA, kl. 19:30.

Midvintervaka på Aftonstjärnan [Göteborg]

Teater Aftonstjärnan, Plåtslagaregatan 2, Lindholmen i Göteborg , kl. 19:00.

Vier Brillen på Kustens Hus [Göteborg]

Kustens Hus, Taubegatan 9, Göteborg, kl. 19:30.

Gustav Lundgren - Hyllning till Django Reinhardt [Stockholm]

Stockholms Konserthus, Hötorget 8, 103 87 Stockholm, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Håkan Lewin [Vänersborg]

Vänersborgs bibliotek, Köpmansgatan 1, kl. 12:00.

Salamander på Sokrates Taverna [Mölndal]

Sokrates Taverna, Krokslätts parkgata 71, kl. 18:30.

Musik på biblioteket – Kristall [Skara]

Skara bibliotek, Prubbatorget 1, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Dinn Dinn Bulo [Lidköping]

Lidköpings Stadsbibliotek, Skaragatan 8, kl. 10:30.

Musik på biblioteket – Idajjan & Josajjan [Götene]

Götene kommunbibliotek, Torggatan 4, kl. 15:00.

Musik på biblioteket – Dinn Dinn Bulo [Kinna]

Kinna bibliotek, Boråsvägen 42, kl. 11:00.

Tzeitel + Sandvikens kyrkokör, Sandvikens kyrka [Sandviken]

Sandvikens kyrka, Storgatan 18, Sandviken.

Musik på biblioteket – Idajjan & Josajjan [Orust]

Henåns bibliotek, Hamntorget 18, kl. 11:00.

Musik på biblioteket – Idajjan & Josajjan [Munkedal]

Munkedals bibliotek, Centrumtorget 5, kl. 10:00.

Musik på biblioteket – Idajjan & Josajjan [Hedekas]

Hedekas bibliotek, Färgelandavägen 1, kl. 14:00.

Musik på biblioteket – Dinn Dinn Bulo [Floda]

Floda bibliotek, Rurik Holms väg 2, kl. 09:00.

Musik på biblioteket – Dinn Dinn Bulo [Lysekil]

Lysekils bibliotek, Kungsgatan 18, kl. 14:30.

Musik på biblioteket – Petra Haraldson & Camilla Åström [Lidköping]

Lidköpings Stadsbibliotek, Skaragatan 8, kl. 12:00.

Musik på biblioteket – Gethenian Suite [Mölnlycke]

Mölnlycke kulturhus, Mölnlycke, kl. 13:30.

Musik på biblioteket – Petra Haraldson & Camilla Åström [Brastad]

Brastad bibliotek, Kvarnvägen 2, kl. 18:00.

Musik på biblioteket – Håkan Lewin [Ulricehamn]

Ulricehamns stadsbibliotek, Badhusgatan, kl. 17:00.

Musik på biblioteket – Simone Moreno & Anders von Hofsten [Skara]

Skara bibliotek, Prubbatorget 1, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Simone Moreno & Anders von Hofsten [Munkedal]

Munkedals bibliotek, Centrumtorget 5, kl. 18:30.

Musik på biblioteket – Simone Moreno & Anders von Hofsten [Horred]

Horreds bibliotek, Helsjövägen 3, kl. 18:00.

Musik på biblioteket – Simone Moreno & Anders von Hofsten [Vänersborg]

Vänersborgs bibliotek, Köpmansgatan 1, kl. 12:00.

Musik på biblioteket – Johansson och Jonsson Teaterproduktion [Götene]

Götene kommunbibliotek, Torggatan 4, kl. 19:00.

Musik på biblioteket – Johansson och Jonsson Teaterproduktion [Ulricehamn]

Ulricehamns stadsbibliotek, Badhusgatan, kl. 17:00.

Musik på biblioteket – Johansson och Jonsson Teaterproduktion [Göteborg]

Världslitteraturhuset, Gamlestads torg 11, kl. 13:00.

Musik på biblioteket – Dinn Dinn Bulo [Göteborg]

Bergsjöns bibliotek, Rymdtorget 8, kl. 10:00.

Musik på biblioteket – Dinn Dinn Bulo [Munkedal]

Munkedals bibliotek, Centrumtorget 5, kl. 10:00.

Musik på biblioteket – Dinn Dinn Bulo [Hedekas]

Hedekas bibliotek, Färgelandavägen 1, kl. 14:00.

Musik på biblioteket – Emrik med vänner [Lerum]

Lerums bibliotek, Alingsåsvägen 9, kl. 18:30.

Musik på biblioteket – Emrik med vänner [Mölnlycke]

Mölnlycke kulturhus, Mölnlycke, kl. 13:30.

Bosnia Express på restaurangen Reveljen [Göteborg]

Restaurang Reveljen, Dockyard, Nya Varvet, Göteborg, kl. 19:00.